Příspěvky

22. 8. 2016

Idea - cesta k založení školy

/ Rubrika: Historie

Budilovu divadelní školu založila Vendula Burger, absolventka Mezinárodní divadelní školy Jacques Lecoq v Paříži. Vystudovala jako jedna ze dvou českých studentek školu za života samotného mistra Jacquese Lecoqa. Po studiu od roku 1995 se vedle umělecké práce intenzivně věnuje pedagogice metody Jacques Lecoq, učila po celém světě a v roce 2007 zakotvila v České republice. Mezi lety 1995-2005 doporučila mnoho talentovaných herců (mezi nimi Annu Polívkovou) ke studiu na Mezinárodní divadelní škole Jacques Lecoq - a všichni úspěšně dvouleté studium ukončili. V roce 2007 Vendula Burger přijala písemnou podporu k založení Budilovy divadelní školy od ženy J. Lecoqa, ředitelky Fay Lee Lecoq (viz: doporučení školy Jacques Lecoq).

...

Celý příspěvek

18. 6. 2017

Vendelín Budil

/ Rubrika: Historie

Vendelín Budil

- narodil se 19.10.1847, zemřel 26.3.1928

- český herec, režisér, divadelní historik a překladatel

- zakladatel hereckého rodu Steimarů a Kodetů – dědeček významné české herečky a pedagožky Jiřiny Steimarové, která připravovala herce a režiséry jako jsou Radek Holub a Filip Renč. Pradědeček českých herců Evelýny Steimarové a Jiřího Kodeta. Prapradědeček Venduly Burger, zakladatelky Budilovy divadelní školy.

- působil jako herec v různých divadlech a společnostech, např. v Prozatímním divadle

- v letech 1887-1900 řídil vlastní divadelní společnost

- v letech 1889-1891, 1895-1900 a 1902-1912 byl ředitelem Městského divadla v Plzni. Jeho ředitelská éra je spojená s otevřením Nového městského divadla v Plzni (nyní Velké divadlo). Budoval činoherní, operní i baletní soubor. Za Budilova vedení se hrálo v průměru 348 představení v sezóně.

- inscenoval cykly her J. K. Tyla, Jiráskovy dramatické tvorby, díla J. Vrchlického, J. Zeyera, ze světové dramatiky W.Shakespeara

- jeho světově nejproslulejší rolí se stal Král Lear od Williama Shakespeara

- další z rolí: Macbeth, Richard III., Falstaff ve Veselých paničkách windsorských (W. Shakespeare), Jan Žižka (A. Jirásek), Luka (M. Gorkij, Na dně), Cyrano z Bergeracu (E. Rostand)

Celý příspěvek